03-09-2019
6TH GIRLS
  • DeForest

    (Manske-6G-3)

    13

    DeForest

    (Kuiper-6G-3)

    11

  • Wisconsin Dells

    (Schult-6G-1)

    17

    Richland Center

    (Mieden-6G-1)

    25

  • Baraboo

    (Haskin-6G-1)

    27

    Lodi

    (Morgan-6G-4)

    11

  • DeForest

    (Kuiper-6G-3)

    31

    Richland Center

    (Mieden-6G-1)

    8

  • Baraboo

    (Haskin-6G-1)

    24

    Wisconsin Dells

    (Schult-6G-1)

    46

  • Lodi

    (Morgan-6G-4)

    5

    Richland Center

    (Mieden-6G-1)

    28

  • DeForest

    (Manske-6G-3)

    32

    Wisconsin Dells

    (Schult-6G-1)

    16

  • Lodi

    (Morgan-6G-4)

    8

    DeForest

    (Kuiper-6G-3)

    48

  • DeForest

    (Manske-6G-3)

    27

    Baraboo

    (Haskin-6G-1)

    10

wthern wisconsin basketball league
facebook link
Congratulations to the 2019 League Champions

As the 2018-19 SWBL Season comes to a close, it is time to announce our League Champions for the year.  Champions are based off of our computer rankings.  Here are the 2019 Winners:


Grade/Division School (Community Name) Head Coach
8th Grade - Boys Belleville (15-4)     John Foley
8th Grade - Girls Richland Center (14-5) Steve Board/Michelle Keller
7th Grade - Boys Brodhead (14-2) Wade Boegli
7th Grade - Girls Dodgeville (15-1) Laura Reilly
6th Grade - Boys Platteville (12-3) Maureen Vorwald
6th Grade - Girls Dodgeville (17-3) Bruce Hying
5th Grade - Boys New Glarus (14-4) Bob Roth
5th Grade - Girls Albany (11-3) Steve Elliott
4th Grade - Boys Madison West (13-2) Donte Phillips
4th Grade - Girls Belleville (13-1) Eric Shrader


In order to be eligible, you need to play in a minimum number of SWBL Events.

POWER RANKINGS

test test
  • 8TH BOYS

    1 - Bangor (Herken-8B-1)

    2 - Dubuque Iowa (Smith-8B-1)

    3 - Monroe (Markha-8B-1)

    4 - Wisconsin Heig(Adler-8B-1)

    5 - Platteville (Digman-8B-1)

    8TH GIRLS

    1 - Platteville (Nies-8G-1)

    2 - Mineral Point (Poad-8G-1)

    3 - Platteville (Nies-8G-3)

    4 - Monroe (Jacobs-8G-1)

    5 - Prairie du Chi(Forde-8G-2)

  • 7TH BOYS

    1 - Royall (Uppena-7B-1)

    2 - New Glarus (Marty-7B-1)

    3 - Hillsboro (Koopma-7B-1)

    4 - Brodhead (Boegli-7B-1)

    5 - Mount Horeb (Sroda-7B-1)

    7TH GIRLS

    1 - Middleton Blue(Close-7G-1)

    2 - Platteville (Blevin-7G-1)

    3 - Dodgeville (Reilly-7G-1)

    4 - Galena (Kruse-7G-1)

    5 - Shullsburg (Russel-7G-1)

  • 6TH BOYS

    1 - Cuba City (Jay-6B-1)

    2 - Darlington (Gille-6B-1)

    3 - Reedsburg (Bestor-6B-1)

    4 - Westosha Centr(Close-6B-1)

    5 - Dodgeville (Jenkin-6B-1)

    6TH GIRLS

    1 - Cuba City (Olson-6G-1)

    2 - Prairie du Chi(Krahn-6G-2)

    3 - Mount Horeb (Larson-6G-4)

    4 - Dodgeville (Hying-6G-1)

    5 - DeForest (Manske-6G-3)

  • 5TH BOYS

    1 - Darlington (Obrien-5B-2)

    2 - Parkview (Crane-5B-1)

    3 - Mount Horeb (Dudley-5B-1)

    4 - Parkview (Friedr-5B-3)

    5 - New Glarus (Roth-5B-1)

    5TH GIRLS

    1 - Poynette (Jared-5G-1)

    2 - Wisconsin Dell(Corey-5G-1)

    3 - Sun Prairie (Maggit-5G-2)

    4 - Barneveld (Esch-5G-1)

    5 - Sun Prairie (Packar-5G-1)

  • 4TH BOYS

    1 - New Glarus (Sysko-4B-1)

    2 - Madison West (Philli-4B-1)

    3 - Dodgeville (Blaloc-4B-1)

    4 - Cuba City (Rogers-4B-2)

    5 - Darlington (Glende-4B-1)

    4TH GIRLS

    1 - Mount Horeb (Parker-4G-1)

    2 - Belleville (Shrade-4G-1)

    3 - Verona (Waisbr-4G-2)

    4 - Verona (Gorzal-4G-1)

    5 - Baraboo (Olson-4G-2)